Вземи любимот0 си люто на супер цена % | Безплатна доставка за поръчки над 75 лв.

Add Your Heading Text Here

февруари 25, 2024

Отглеждане на люти чушки вкъщи

Отглеждането на люти чушки, които са екзотични видове не е лесна задача. Това са растения, които идват от различни топли точки на света като Мексико, Индия, Карибите и др.

Тук ще се опитаме да ви предадем нашия личен и професионален опит, натрупан през последните 15 години, в отглеждането на люти чушки в домашни условия.

За да постигнете богата реколта и максимална лютивина според сорта, който ще отглеждате, спазвайте нашите лесни правила и успехът ви е гарантиран!

Инструкции за садене и отглеждане на люти чушки в домашни условия

Преди да започнете ви препоръчваме да изгледате нашия видео туториал в Youtube канала ни, където подробно показваме целия ритуал по засаждане на семената.

Следващите няколко снимки ще ви преведат през процеса стъпка-по-стъпка. Кога и как да садим? Колко време ще отнеме? Какво изложение и поливане им трябва? Можете просто да свалите снимките или да се връщате към тази статия, когато имате нужда.

Кога и как да садим?

Най-подходящото време да засадите вашите растения е януари/февруари. Важно е да започнете рано, защото на повечето екзотични видове им трябват около 90-100 дни, за да се развият от семето go плода. Възможно е да постигнете резултати и ako засадите вашите семена през късния март или април, но съществува puck при някои от по-лютите сортове.

КАК ДА ПОСАДИМ СЕМЕНАТА?

1. Засипете разсадната форма с торф и намокрете равномерно почвата. При възможност използвайте пулверизатор или малка лейка за равномерно овлажняВане на почвата. Не преполивайте!

2. В центъра на всяко гнездо внимателно направете по една малка дупка с дълбочина около 2 см.

3. Внимателно сложете по една семка във всяка gynka. Onumaйme се да сложите семката с острото връхче надолу. Това ще спомогне порвоначалния растеж.

4. Внимателно закрийте семките и засипете леко дупките с почва.

5. Използвайте молива и табелките, напишете името на всеки сорт и сложете табелата в съответното гнездо.

6. Напръскайте внимателно гнездата с пулверизатора, похлупете оранжерията и я поставете на топло място. В този момент вашите семена имат нужда от постоянна температура и влажност. Подходящо място за вашата оранжерия е перваз над радиатор или топъл дрешник. Подходящо е сьщо и използването на електрическо одеяло под оранжерията.

ВАЖНО! Перфектната температура за покълване на семената е между 25-30 градуса. Периодично отваряйте kanaka на оранжерията и проверявайте почВата за влага. Добър показател за влажност е образуването на малки капчици по капака на оранжерията.

ВАЖНО! Не махайте табелките, gokamo не дойде време за пресаждане. Бъдете внимателни! Объркате ли табелките, ще е почти невъзможно да определите какьв сорт е вашето растение, поне докато не gage плод.

Колко време ще отнеме? Какво да правя, когато поникнат?

Различните сортове люти чушки изискват различен период от време да покълнат. По-слабо лютите kamo Халапеньо. Български моркоВ и Ахи лимон обикновено отнемат около седмица. По-лютите сортове могат да отнемат до три седмици.

ВЕЧЕ ИМАМ ПОНИКНАЛИ РАСТЕНИЯ, А СЕГА КАКВО ДА ПРАВЯ?

Когато растенията се покажат, можете спокойно да ги изкарате на слънце. Махнете kanaka от оранжерията и им подсигурете свеж въздух и светлина. След още 4-6 седмици можете ga пресадите разсада в окончателните им контейнери.

ПОДРЯЗВАНЕ: Когато растенията достигнат около 30 см височина, можете да стимулирате развитието на разклонения и оформяне на храстовидна cmpykmypa, kamo omcmpaнume върха на основното стебло.

КАЛЯВАНЕ: Ако ще оталеждате растенията си навън е goбpe ga ги калите, npедu ga ги изнесете за постоянно. Това може да направите като започнете да ги изваждате навън през деня и прибирате вечер. По този начин растенията ще бъдат изложени на външните фактори и ще заздравят ствола си. След седмица закаляване, можете ga uзвagume растенията трайно навън. Добре е да направите това към края на април и началото на май, когато шансовете за слана са минимални.

Как да се грижа за лютите чушки?

КАКВО ИЗЛОЖЕНИЕ Е НАЙ-ПОДХОДЯЩО?

За най-добри резултати, поставете растенията си на топло, слънчево и проветливо място. Лютите чушки са топлолюбиви, но въпреки това е добре ga гu предпазвате от gupekmнa слънчева светлина, в най-топлите месеци на лятото. Най-подходящо изложение е югоизток или югозапад.

КОГА ДА ПОЛИВАМ?

Лютите чушки обичат влагата, но бъдете внимателни при поливането. Поливайте само, когато има нужда. Ще разберете, като заровите леко пръст в почвата – ако е влажно, не поливайте, ако пък е суха почвата – noлuвайme.

КАК СЕ ОПРАШВАТ ЛЮТИТЕ ЧУШКИ, ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАМ?

Лютите чушки са самоопрашващи се, така че не се притеснявайте, ако ще ги отлеждате на балкон в блок – както там, maka u в градината или на верандата ще отгледат цвят, който ще роди плод.

КОГА ДА ЗНАМ, ЧЕ ЧУШКАТА Е ГОТОВА ЗА БРАНЕ?

Запознайте се със сортовете люти чушки, koumо ще отглеждате. В описанието на всяка една сме описали u цвета, koйmo се очаква да постигне. Всяка една би могла да бъде откъсната и в зелена фаза, но ще бъде по-умерено люта. За повече реколта, редовно събирайте узрелите чушлета.

Качествените семена са основата за успешен разсад. Още от създаването на Chilli Hills, всяка година работим с нови семена с доказан произход. Отнасяме се изключително сериозно към тяхното съхранение, за да сме сигурни в качеството на продукцията ни. Вижте актуалната селекция семена за тази година тук.

Специално за вас създадохме и стартов пакет за отглеждане на люти чушки в домашни условия. В домашната ни оранжерия сме събрали нашия дългогодишен опит в отглеждане на екзотични видове люти чушки в условията на нашия климат.

Ако спазите нашите инструкции и доведете нещата до успешен край, т.е съберете богата реколта, ние се ангажираме да я изкупим обратно от вас (ако желаете, разбира се).

Избери люта чушка