Първият лют фестивал в България – за него гледайте в “Бразди”, събота, 19 октомври от 12:30ч. по БНТ 1. Световният шампион по ядене на люти чушки се изправи срещу претендента за титлата. И това се случи у нас – във фермата за люти чушки на Chilli Hills в с. Лозен.
Бразди се отправя към село Лозен. Там се намира фермата за люти чушки на Chilli Hills, в която ще се състои лютия фестивал. Там ще ни срещнат с участниците на Sofia Chilli Fest, които ще ни разкажат как се измерва лютото. Ще ни срещнат с Кери от Шотландия, която е дошла специално за лютия фестивал. На него тя ще представи специална селекция люти сосове. А Учиндол Чили ще ни споделят как да ядем люто за превенция от вируси и защо отглеждат на люти чушки. Ще говорим и за ферментации и лактофермантации. За тях ще разкаже Тони от SoFerments, които е направил и интересна колаборация с Chilli Hills. На фестивала на лютото ще разберем още каква е тайната на хубавата лютеница. А след това ще се запознаем с Марис Визяк, който организира люти фестивали в Словения. Той ще ни обясни защо колкото повече ядем люто, толкова повече се пристрастяваме. Каква е тайната на лютото и какво е общото с шоколада….
За най-лютата чушка в света ще ни разкаже Сандо от Chilli Hills, както и какво ни очаква на фестивала на лютото във фермата за люти чушки, на който ще се състои световният финал за люто надяждане на League of Fire.
Накрая ще се срещнем с шампиона по ядене на люто Майк Джак от Канада и претендента за световната титла и негов опонент – Джанкарло от Италия.
Специално внимание ще отделим на Кралицата на лютото/UKchilliqueen – Шахина Уасийм.
Тя държи първото място за 97 люти надяждания и иска да постави нов рекорд в спечелването на 100 състезания за люто надяждане без загуба.

Първият лют фестивал в България “Sofia Chilli Fest 2024” – в Бразди можете да гледате:
И още за фестивала четете/гледайте тук: